Jak uniknąć skręcenia?


Na pewno znamy sporo osób, które już doświadczyły skręcenia kostki lub sami doznaliśmy tego urazu. Skręcenie stawu skokowego następuje w momencie przekroczenia fizjologicznego ruchu w stawie, co sprawia, że dochodzi aż w 80% do uszkodzenia więzadła.

Czy można tego uniknąć?
I tak i nie, bo rozpatrując sam mechanizm skręcenia … podczas ruchu, który spowoduje uraz jest tak mało czasu na reakcje, że po prostu nie da się świadomie zareagować na skręcenie. Jednak możemy przygotować swoje ciało do tego, aby wcześniej zareagowało tak, aby do tego nie doszło.

Jeśli uprawiasz sport rekreacyjnie lub zawodowo, możesz się zabezpieczyć przed skręceniem kostki.
Najczęstszy mechanizm skręcenia to ruch kostki do inwersji uszkadzając w 80% przypadków więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ATFL).
Znając mechanizm skręcenia możemy wprowadzić ćwiczenia, które będą znacznie poprawiać stabilność stawu skokowego w różnorodnych warunkach statyki i dynamiki. Co sprawi, że staw przystosuje się do sytuacji, które na co dzień lub podczas sportu mogą się wydarzyć.

Ważne, żebyś wiedział/wiedziała… jeśli dojdzie do urazu to po sprawnie przeprowadzonej (od razu po skręceniu) rehabilitacji, musisz wzmocnić mięśnie i mechanizm stopy w kierunku jej stabilności i siły po skręceniu angażując jak najwięcej mięśni.
Praca w obrębie stopy i biodra przełoży się na poprawę Twoich wyników w sporcie i sprawi, że będziesz bezpieczniejszy przy kolejnych sytuacjach ryzykownych dla Twojej stopy.

Potrzebujesz pomocy po skręceniu?

Fizjoterapia Wrocław Fizjoterapia Fabryczna

Skontaktuj się

Budziszyńska 65/1, Wrocław
Poniedziałek – Piątek
8:00 - 21:00
biuro@wmedicawroclaw.pl
+48 601 625 940
Umów wizytę